fbpx
Godziny otwarcia: Poniedziałek - Niedziela: od 6:00 do 23:50
883 977 714, 602 698 938
Zadzwoń do nas
sqsiedlce@wp.pl
Wyślij wiadomość
ul. 3 maja 51A
Siedlce

Jak prać, żeby nie farbowało?

Start - Uncategorized - Jak prać, żeby nie farbowało?

Jak prać, żeby nie farbowało?

Jak prać, żeby nie farbowało?

Każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz, że wyjął z pralki zafarbowane rzeczy. Pofarbowanych rzeczy w praniu najczęściej nie da się już sprać i może się zdarzyć, że ulubiony ciuch będzie do wyrzucenia. Dowiedz się, co zrobić, aby w przyszłości nie zdarzyło ci się zafarbować ubrania w praniu.

Przyczyna farbowania ubrań w praniu

Najczęściej zafarbowanie zdarza się podczas prania rzeczy w różnych kolorach. Często nowe rzeczy farbują wskutek nagromadzenia się w nich barwnika, który w praniu może przejść na inne ubrania i je zabarwić niepożądanym kolorem. Zdarzają się też ciuchy niskiej jakości, źle ufarbowane, których barwnik nie trzyma się, puszcza w praniu i zabarwia inne tkaniny.
W przypadku nowych rzeczy to detergenty oraz wystawienie na słońce sprawiają, że tkaniny nieco blakną i przestają farbować. Dlatego też po kilku praniach nowe rzeczy przestają farbować i można je bez obawy prać z innymi rzeczami.
Najprostszym sposobem uniknięcia farbowania ubrań jest powierzenie prania specjalistom, który dobrze wiedzą co robić, aby nie wyjąć z prania zabarwionych tkanin. Pralnie segregują tkaniny i piorą w sposób profesjonalny, co gwarantuje, że Twoje ulubione ubrania nie utracą walorów estetycznych.

Segregowanie ubrań

Najlepszym sposobem na uniknięcie farbowania ubrań w praniu jest ich segregowanie. Przed każdym praniem warto oddzielić ubrania w różnych kolorach. Unikaj szczególnie prania strojów białych z kolorowymi. Znasz dobrze twoje ubrania i wiesz, które mogą farbować a które nie. Te, o których wiesz że mogą farbować oraz rzeczy nowe wypierz oddzielnie. Zwracaj szczególną uwagę na kolory czerwone oraz żółte i ecru. Jasne ubrania warto prać osobno, np. żółte i ecru raczej z niebieskimi lub jasnymi, nigdy z czerwonymi. Czerwone lepiej prać razem lub z czarnymi i ciemnymi. Żeby mieć stuprocentową pewność co do prania Twoich ulubionych rzeczy, pomyśl nad oddaniem ich do pralni.

Ocet sposobem na farbowanie tkanin w praniu

Świetne efekty w przypadku ochrony przed farbowaniem daje zwykły ocet. Normalny ocet bije na głowę detergenty. Ocet utrwala kolory i zapobiega farbowaniu. Dlatego też przed praniem ubrań, które mogą farbować i spowodować zniszczenie innych rzeczy, namocz je w wodzie z octem w proporcji 1 szklanka octu na 5 litrów wody.
Niestety wadą octu jest intensywny zapach. Wymoczone w nim rzeczy trzeba wietrzyć, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Dlatego też, jeśli przeszkadza ci zapach octu powierz pranie swoich rzeczy profesjonalnej pralni.

Chusteczki wyłapujące kolor

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z problemem farbowania są dostępne w sprzedaży, chusteczki wyłapujące kolor. Chusteczkę po prostu wrzucamy do prania. Można ją użyć kilka razy. Chusteczka wyłapuje barwnik i nie dopuszcza do zabrudzenia tkanin. Jest to doskonały sposób dla osób, które nie mają czasu na segregowanie rzeczy do prania i wrzucają do pralki jak popadnie.

Segregowanie ubrań do prania, stosowanie octu lub chusteczek to dobre i wypróbowane sposoby. Jednak jeśli chcesz mieć pewność idealnego wyprania twoich rzeczy, zastanów się nad skorzystaniem z pralni.

Udostępnij