fbpx
Godziny otwarcia: Poniedziałek - Niedziela: od 6:00 do 23:50
883 977 714, 602 698 938
Zadzwoń do nas
sqsiedlce@wp.pl
Wyślij wiadomość
ul. 3 maja 51A
Siedlce

5 zasad perfekcyjnego prania

Start - Uncategorized - 5 zasad perfekcyjnego prania

5 zasad perfekcyjnego prania

Pranie wydaje się łatwą czynnością, szczególnie, że wystarczy wrzucić rzeczy do pralki i ustawić odpowiedni program. Jednak to nie wszystko. Od dobrego prania zależy stan naszych ubrań i tego, aby służyły nam długo w dobrej kondycji. Dlatego też warto poznać 5 zasad dobrego prania w celu zachowania dobry stan naszych ubrań.

Czytanie metek

Informacje dotyczące właściwego prania zawarte są na metce każdego ubrania. Producent informuje o temperaturze prania, sposobie prania oraz zaleceniach, co do prasowania, wybielania itp. Dlatego też warto znać symbole zawarte na metkach. Często jednak zdarza się, że nie jesteśmy w stanie czekać, aż uzbiera się odpowiednia ilość prania rzeczy, które wymagają określonych warunków lub określonej temperatury. W niektórych przypadkach mamy kilka takich rzeczy i lepszym wyborem będzie skorzystanie z pralni, która dokładnie wie, jak starannie obchodzić się z różnymi rodzajami tkanin. Korzystanie z pralni jest szczególnie zalecane w przypadku tkanin delikatnych oraz trudnych do wyprasowania. Jeśli posiadamy ubrania delikatne, które jak wynika z metki, trzeba prać osobno, warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni.

Segregowanie prania

Segregowanie prania wydaje się uciążliwe, szczególnie jeśli musimy czekać z praniem aż uzbiera się odpowiedni wsad do pralki. Aby szybko uporać jedną rzecz lepiej skorzystać z pralni niż czekać aż uzbiera się odpowiednia ilość do prania. Jednak piorąc w domu musimy zachować zasadę segregowania ubrań. Segregowanie jest ważne z powodu farbowania tkanin oraz blaknięcia pod wpływem detergentów i temperatury.

Dobry detergent

Nie warto oszczędzać na dobrym proszku czy też płynie do prania. Bardzo ważną sprawą jest wybór proszku do prania, a szczególnie jego ilości. Dozowanie detergentu zależy od twardości wody, stanu prania oraz zaleceń producenta detergentu. Ważne jest, aby nie dawać za dużo detergentu. Nadmierna ilość proszku czy płynu do prania sprawia, że nie tylko tracimy niepotrzebnie pieniądze, lecz także niepotrzebnie narażamy tkaniny na nadmierny kontakt z detergentami, które trudno jest wypłukać. W tym przypadku dobrym wyborem będzie pralnia, która dobiera odpowiednio detergenty do rodzaju ubrań.

Odpowiedni program prania

Program prania zależy od rodzaju tkaniny i tu wystarczy czytać metki, gdzie producent wskazuje jakiej temperatury prania wymaga dana tkanina. Program zależy też od stopnia zabrudzenia tkanin. Niektóre stroje wystarczy tylko przepłukać i odświeżyć, zaś inne trzeba uprać dokładnie. Mocno zabrudzone ubrania należy prać razem, czyli konieczna jest segregacja prania. Niekiedy nie jest to łatwe zadanie, dlatego lepiej powierzyć pranie profesjonalnej pralni.

Uważaj na kieszenie, suwaki, zapięcia

Przed wrzuceniem rzeczy do pralki koniecznie przejrzyj kieszenie, czy nie ma tam czegoś co może się zniszczyć lub uszkodzić ubrania lub pralkę. Duże i ciężkie sprzączki, suwaki czy też fiszbiny mogą uszkodzić pralkę. Szczególnie niebezpieczne dla bębna pralki są elementy metalowe. Z tego powodu stroje warto odpowiednio zabezpieczyć. Można włożyć je w starą poszewkę lub odpowiedni worek do prania. Staniki powinno się prać w specjalnych woreczkach.

Udostępnij