fbpx
Godziny otwarcia: Poniedziałek - Niedziela: od 6:00 do 23:50
883 977 714, 602 698 938
Zadzwoń do nas
sqsiedlce@wp.pl
Wyślij wiadomość
ul. 3 maja 51A
Siedlce

Jak prać skutecznie i ekonomicznie?

Start - Uncategorized - Jak prać skutecznie i ekonomicznie?

Jak prać skutecznie i ekonomicznie?

Pranie to spory wydatek wody, energii elektrycznej i detergentów. Dlatego też wiele osób zastanawia się, jak prać nie tylko skutecznie, lecz także ekonomicznie. Aby zaoszczędzić koszty prania warto znać pewne zasady ekonomicznego prania, dzięki którym zadbasz nie tylko o środowisko lecz także o własną kieszeń, nie tracąc przy tym skuteczności prania.

Efektywne pranie

Aby twoje pranie było ekonomiczne, warto dokładnie sortować ubrania do prania. Nie należy przy tym prać kilku rzeczy, gdyż w ten sposób zużywamy znaczne ilości wody i energii elektrycznej. Pamiętaj, aby bęben pralki był w pełni załadowany. Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi pralki, gdyż wielkość wkładu określa producent. Pralkę należy tak załadować, aby z boku i u góry pozostała przestrzeń na szerokość dłoni. Niekorzystne jest zarówno przeładowanie pralki, jak i pranie z pustym bębnem. Jeśli zależy ci na szybkości i nie chcesz czekać aż zbierze się odpowiednia ilość prania, aby uprać ulubioną bluzkę, lepiej zdecyduj o oddaniu jej do pralni.

Segregowanie prania

Zdarza się, że nowe lub niskiej jakości stroje farbują w praniu, co powoduje zabarwienie innych strojów, których nie da się już uratować. Nowe rzeczy należy najpierw wyprać ręcznie, aby sprawdzić czy nie farbują. Stroje za to segregować według kolorów, czyli osobno białe, osobno jasne i osobno ciemne kolory. Warto szczególnie zwracać uwagę na rzeczy różowe, żółte i czerwone.

Pranie osobno białych rzeczy zapobiega ich szarzeniu. Podobnie rzeczy czarne mogą płowieć. Z tego powodu czarne i granatowe ubrania należy prać razem. Z kolei ubrania o intensywnych kolorach należy prać w niższej temperaturze, aby nie spłowiały.

Czytanie metek

Istotną sprawą jest dobranie odpowiedniego programu do rodzaju tkanin. Trzeba uważnie czytać etykiety i dowiedzieć się, w jakiej temperaturze powinny być prane poszczególne rzeczy. Niezbędne jest segregowanie ubrań ze względu na temperaturę prania. Po upraniu wszystko warto od razu rozwiesić do wysuszenia. Pozostawienie wilgotnych rzeczy w pralce powoduje nieprzyjemny zapach z pralki i może doprowadzić do butwienia tkanin oraz powstawania pleśni.

Tkaniny trudne do prania

Niektóre tkaniny mają szczególne wymagania, co do prania. Należą do nich jeansy, które mogą farbować, szczególnie, gdy są nowe. Jeansy należy prać razem z innymi jeansami, a jeśli nie zbierzemy odpowiedniej ilości prania, lepiej oddać je do pralni. Do prania jeansów stosujemy proszki do kolorowego prania, nie stosujemy odplamiaczy.

Trudne do prania są firanki, które są na tyle delikatne, że mogą się rozedrzeć lub pognieść. Równie trudne jest utrzymanie ich w nieskazitelnej bieli. Domowym sposobem wybielenia firanek jest dodanie do prania proszku do pieczenia lub sody. Jeśli obawiasz się, czy twoje firanki uda się wyprać bez zagnieceń, zdecyduj się na skorzystanie z pralni.

Skuteczne i ekonomiczne pranie nie jest trudne jeśli zastosujemy podane powyżej proste zasady. Nie każdy jednak ma na to czas. Dlatego warto rozważyć usługi profesjonalnej pralni.

Udostępnij